Zespół gwałtownego objadania to trzecia choroba z kategorii zaburzeń odżywiania, mylona często z bulimią.
Mężczyźni i kobiety żyjący z zespołem gwałtownego objadania się doświadczają różnych symptomów przypominających Żarłoczność psychiczną czyli Bulimię. Cierpiący doświadcza cykli objadania się, zjadając niesamowicie dużą ilość pokarmu w krótkim czasie bez kontroli (krócej niż 2 godziny), zanim będą niekomfortowo pełni. Masa ciała u każdego jest indywidualnie scharakteryzowana jako ponad przeciętna albo nadwaga. W odróżnieniu od Bulimii nie występują tu cykle objadania się i przeczyszczania.
Przyczyny Zespołu gwałtownego objadania się są bardzo podobne do Żarłoczności psychicznej: objadanie się w celu ukrycia emocji, wypełnienie pustki znajdującej się w środku oraz próba radzenia sobie z codziennym stresem i problemami jakie niesie życie. Objadanie może zostać wykorzystane jako sposób trzymania ludzi od siebie z daleka.: „Jeżeli jestem gruby to, nikt nie będzie taki jak ja”, a taka osoba może odczuwać brak miłości. Podobnie jak Bulimia, Objadanie się może być potraktowane jako kara wymierzona przeciwko sobie za to że robimy „złe” rzeczy, albo niska samoocena.
U osoby cierpiącej na Zespół gwałtownego objadania się istnieje duże ryzyko wystąpienia takich chorób jak zawał serca, wysokie ciśnienie krwi oraz cholesterol w naczyniach krwionośnych, choroby nerek oraz/lub ich dysfunkcja, artretyzm i zwyrodnienie kości oraz zaburzenia pracy serca
Kryteria diagnostyczne
To ważne by zwrócić uwagę na to czy ciągle cierpisz na Zespół objadania się, nawet jeżeli jeden z głównych symptomów już nie występuje. Inaczej mówiąc, jeśli myślisz że masz ,Zespół gwałtownego objadania się to niebezpiecznie jest czytać kryteria diagnostyczne i myśleć że „jeżeli nie mam jednego z tych symptomów, to mnie to nie dotyczy.
1. Powtarzające się epizody Zespołu gwałtownego objadania się charakteryzują się następującymi symptomami:
1. Powtarzające się epizody Zespołu gwałtownego objadania się charakteryzują się następującymi symptomami:
- Zajadanie w niedługim okresie czasu (np.: poniżej 2 godzin), ilości jedzenia która jest znacznie większa od tej którą większość ludzi jest w stanie zjeść w podobnym czasie i okolicznościach
- Uczucie braku kontroli nad jedzeniem podczas każdego epizodu (np.: poczucie braku kontroli nad tym jaką ilość pokarmu jesteśmy w stanie zjeść oraz że nie możemy przestać)
- Tempo jedzenia dużo szybsze niż normalne
- Jedzenie do momentu kiedy czujemy się niekomfortowo pełni
- Zjadanie dużej ilości pokarmu nawet jeżeli nie jesteśmy naprawdę głodni
- Jedzenie w samotności, ponieważ jesteśmy zakłopotani tym ile jemy
- Poczucie odrazy wobec samych siebie, depresja oraz poczucie winy gdy zjemy za dużo
4. Zespół gwałtownego objadania się zdarza się przeciętnie od ostatnich dwóch dni tygodnia do sześciu miesięcy.
5. Objawy Zespołu gwałtownego objadania się nie są związane z regularnymi, nieodpowiednimi rekompensującymi zachowaniami (np jak: przeczyszczanie się, wypróżnianie się, wzmożone ćwiczenia) i nie zdarzają się podczas trwania Jadłowstrętu psychicznego oraz Żarłoczności psychicznej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz